List of Participants

Federal Executive Authorities of the Russian Federation

Власов Николай Анатольевичзаместитель руководителя - Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору
Савчук Петр Степановичзаместитель руководителя - Федеральное агентство по рыболовству Российской Федерации
Уваркина Евгения ЮрьевнаЧлен Общественной палаты Российской Федерации, Председатель Комиссии Общественной палаты Российской Федерации по вопросам агропромышленного комплекса и развитию сельских территорий - Общественная палата Российской Федерации

Area Representatives

Kamchatskiy Region

Bronevich OlegGeneral Director - Okhotskoye Ltd
Bronevich OlegGeneral Director - Okhotskoye Ltd
Galahin MikhailGeneral Director - "YAMSy", joint-stock company
Isakov AlexanderGeneral Director - "ACROS", joint-stock company
Kirillov OlegCommercial Director - "Pacific Salmon" Ltd

Magadanskiy Region

Eloshvili GeorgiyDeputy Director General - "Magadan fish" Ltd
Gusev SergeyDeputy Director General - "Mag Si International" Ltd
Kulikovskiy KonstantinDeputy Director General - "Magadan fish" Ltd
Lineytseva Alenalegal adviser - "Okhotsk Fishery Company" Ltd
Shpigotskaya EkaterinaGeneral Director - "San-Ross" Ltd
Shpigotskaya EkaterinaGeneral Director - "San-Ross" Ltd
Telenkov RuslanDeputy Director General - "Magadan fish" Ltd

Moscow and Moscow Region

Kasatikov AlexeyHead of Department - Settlement of losses of special risks insurance - union of professional audit organizations Ingosstrakh
Morar VitaliyHead of Department - "All-Russian Reseach Institute of the Ministry of Internal Affairs of Russia"
Pautov EvgeniyDeputy Head of the Service of the Certifying Center - "Center of the Fisheries and Communications Monitoring System"
Truntsevskiy UriyLeading Researcher - Institute of Legislation and Comparative Law under the Government of the Russian Federation
Zverev GermanPresident - All-Russian Association of Fisheries Enterprises, Entrepreneurs and Exporters

Moscow Region

Agapov PavelHead of Department - Research institute of the General Prosecutors Office of the Russian Federation
Galahov AlexeyDeputy General Director for Corporate Business - union of professional audit organizations "Ingosstrakh"
Vinnikov AndreyDirector of the program on sustainable marine fisheries - World Wide Fund for Nature of Russia (WWF)

Novgorodskiy Region

Peter BosDiector - A. Espersen LLC
Piter BosDirector - Espersen LLC

Primorskiy Region

Ahiadeev GermanExpert-consultant - Far East Intersectoral Innovation Joint Stock Company "Vostok", CJSC
Ahiadeev GermanExpert-consultant - Far East Intersectoral Innovation Joint Stock Company \
Atamanov BorisDeputy General Director - Scientific and Production Company of Aquaculture "Nereida"
Bogoslavskiy ValentinGeneral Director - Scientific and Production Company of Aquaculture "Nereida"
Boyko ValeriyExecutive Director - “Dominant” Ltd
Burtseva MariaSenior Specialist of the Taxation Departmen - Ernst & Young Ltd
Bussel InaraVise-president - “Ingosstrakh\
Buzin AndreyDeputy Director of the Far Eastern Division - Deputy Director of the Far Eastern Divisio
Danilin KonstantinAssistant to a member of the Federation Council of the Russian Federation from the Primorsky Territory - Federation Council of the Russian Federation from the Primorsky Territory
Davydenko OlegGeneral Director - "Fresh Logistic" Ltd
Demchenko EkaterinaSenior State Inspector of the Division of Fisheries Management and Monitoring of Fishing Vessels - Primorsky Territorial Administration of the Federal Fishery Agency
Denisov DmitriyHead of Transport Insurance - "Rosgosstrakh", Public corporation
Detsik EvgeniyHead of Executive Directorate - - Interregional Research and Production Center for Innovation in the Fisheries Industry of the Far East
Dmitrichenko DmitriyVice-Rector for Strategic Development and Informatization - Far Eastern State Technical Fisheries Universit
Dmitriev AlexanderGeneral Director - “Aquadar”
Dorofeev SergeyGeneral Director - “Daltransflot” Ltd
Dremluga AlenaDeputy Director General for Strategic Development - Dalmoreproduct, JSC
Dulov YuriyChairman of the Board of Directors - "Dalpiko",Group of companies
Duplyakov AlexanderPresident - Association of Crab Extractors of the Far East
Efremov AlexanderGeneral Director - \\\\
Gatsenko IgorDeputy Chairman of the Board - "Primorsky Territorial Union of Fishing Collective Farms"
Ginkel AndreyHead of Primorsky Territorial Administration - Primorsky territorial department of Federal Agency for Fisheries of the Federal Agency for Fisheries
Gordienko AlexeyChairman of the Board of Directors - " Primorets " Ltd
Gordienko PetrChairman of the Board - "Primorsky Territorial Union of Fishing Collective Farms"
Gracheva ValeriaHead of Sales Department - "PrimaMedia" Ltd
Gubina ElenaDirector - “Sealife ltd
Mikhail PrusCargo Reefer managing - Hermes-Marine
Varyagin IgorHead of the Department for Work with Government Programs - "Rosgosstrakh"
Vaskov AlexanderFirst Vice Presiden - "Association of Fishery Enterprises of Primorye"
Vetrov SergeyGeneral Director - “Vetrov”, Sole trader
Victor NazarovSupervisor of the Team on Salmon Reproduction and Freshwater Life - Pacific Research Fisheries Centre, Federal Agency for Fisheries
Victorovskiy AndreyDirector - “Indotrans” Ltd
Vinnikov AndreyDirector of the program on sustainable marine fisheries - World Wide Fund for Nature of Russia (WWF)
Vityazev RomanDeputy Chairman - "Far Eastern Union of Mariculture Enterprises", Noncommercial Organization
Vityazev SergeyDeputy General Director - "Hyperion", group of companies
Vityazeva ZhannaGeneral Director - "Hyperion", group of companies
Vlasova Kseniamanager of advertising department - "PrimaMedia" Ltd
Vogobieva NataliaDeputy General Director - "Dalryba" Public corporation
Vogobieva NataliaDeputy General Directo - "Dalryba" Public corporation
Volkova EvgeniyaDeputy General Director - "FL-Charter" Ltd, Group of Companies "Foreland" Ltd
Vologzhanina AlesyaConsultant - Department of Fisheries and Aquatic Biological Resources of Primorsky Krai
Volyntsev IgorGeneral Director - "East Liman" Ltd
Voskovschuk NickolayGeneral Director - "VladSudoProekt" Ltd
Voskovschuk NickolayGeneral Director - "VladSudoProekt" Ltd
Vostretsov MaximDirector - Individual entrepreneur
Zadorozhnyi DenisChief engineer - "Fisherman's collective farm" Vostok-1", JSC
Zhernovoy MikhailDeputy head for scientific work - Far Eastern law Institute of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation
Zhukov VictorDirector - “Zarubin base of the fleet", Ltd
Zhukova TatianaGeneral Director -

Vladimirskiy Region

Pavlov Dmitriyhead of the reference laboratory - Federal Centre for Enimal Health

Foreign participants

Canada

Bezruchko DmitryBusiness Development Manager Procurement - High Liner Foods

China

Lanmao LinInternational Sales Department - FUJIAN SNOWMAN CO.,LTD.
Matthieu DavidCEO - DAXUE CONSULTING
Mr. You WanlingManager - Dalian Yihe Food Co., Ltd
Ms. Xu HaibinDeputy Director - Dalian Yihe Food Co., Ltd

Germany

Eugen FrescherDirector - Nordischer Maschinenbau Rud.Baader GmbH & Co. KG

Japan

Hiroki ShibataManager - JSMEA
Hiroshi IshidaDeputy Manager - JSMEA
Seiji HARAGUCHIManaging Director - Hokkaido Trawl Fisheries Cooperative Federation

Norway

Baade FrodeConsultant - AS Fiskevegn
Mo FrodeTrade Councillor - Royal Norwegian Embassy in RF
Ovechkin AnatoliyConcultant - AS Fiskevegn
Shavrov Nikolayproject manager - Royal Norwegian Embassy in RF
Sørensen SigmundCEO - Polarkonsult AS
Tolstova Ludmilaproject manager - Royal Norwegian Embassy in RF

South Korea

Se Dong ChoyCEO - GLOBAL BUSINESS CONSULTING GROUP COMPANY LIMITED

United States

Fokina OlgaMarketer - Pacific Seafood Company
Tarelkin AlexanderDirector - Russian-American Consulting
William TurnerPresident - Unimak Maritime Group

Vietnam

Huin Minh TinhConsul General of Vietnam - Consulate General of Vietnam